Den starkaste stormen någonsin uppmätt i den västra hemisfären drar in över Mexico. Det är bakgrunden och verkligheten till vad vi gör här.
Nu sitter vi och väntar på att sista mötet ska börja. Att säga att det är spänd stämmning är en underdrift. Inte på ett negativt sätt, men fortfarande spänt. Det ligger i luften. Medan vi väntar så kan vi nämna några saker om texten som kom ut idag vid 15.30.
- Texten är 55 sidor lång. Möjligt steg bakåt. Det avgör egentligen innehållet.
- Vid minst ett tillfälle så nämns ”intergenerational equity”. Det är ett koncept som lägger till en tidsdimension till dokumentet, och som tar hänsyn till att det är olika generationer. Det var en risk för att det skulle ersättas av ”intergenerational concerns”, vilket är en mycket svagare skrift. Nu har det kommit in som ”Intergenerational equity concern”. Detta är en seger för alla ungdomar som har lobbat hårt för det. Bland annat Filippinerna har hörsammat oss.
Nu börjar allt, och vi får se vart mötet tar oss, och hur planen fram till Paris ser ut.
Kul anmärkning, och klimatmöteshumor:
The Advanced Unedited Version of the #Paris2015 contains 1490 [ and only 1483 ] | Where are the missing bracket? #ADP2
— Yassen Tcholakov (@yassentch) October 23, 2015